online-poradna

Váš dotaz:


Dobrý den, syn, kterému bude v prosinci 17 let se mi v pátek svěřil, že se cítí být homosexuální.  Celý život prý se mu líbí pouze chlapci, ženy vnímá jen jako kamarádky. Zamilovaný byl 2x do chlapců, sexuální zkušenost nemá zatím  s žádným pohlavím. Oběma chlapcům to dokázal sdělit, ale oba jsou heterosexuální, odmítli ho, ale zůstali jeho velmi dobrámi kamarády. Kamarádi a ve škole prý to už ví dlouho, snad i většina učitelů, ale rodina vůbec, mě to řekl po dlouhém váhání. Vážím si jeho důvěry. Snažím se s touto informací vyrovnat,  obecně s tím problém nemám, chci mu pomoci co nejlépe zvládnout přístup okolního světa... ale sama se v tom příliš nevyznám. Poradíte prosím, jak postupovat abych pomohla a neublížila. Jak se sama vyrovnat s tím, že to můj syn v životě bude mít asi trošku složitější jak s výběrem partnera, tak s přijetím ostatních jeho blízkých lidí i těch cizích, se kterými bude muset během života komunikovat. Děkuji Kateřina
Naše odpověď:


Přeji vám dobrý den paní Kateřino, dostal se ke mně váš dotaz, se kterým jste se obrátila na Centrum Gaudia. Dovolte mi ve zkratce se vám představit, v Gaudii pracuji jako terapeut, mám za sebou bakalářské studium psychologie a v současnosti jsem frekventant psychoterapeutického výcviku, což je forma vzdělávání v psychoterapii.
Ale k vašemu dotazu - především mě těší číst, že synovu situaci přijímáte s otevřeností a vstřícností, velice to ve vašem případě oceňuji. Podle mého soudu je pro něj podpora velice důležitá ve chvíli, kdy se odhodlal svěřit se vám. Vnímám ve vašem dotazu dvě části. V té první zmiňujete svůj postoj k synovi a co pro něj můžete udělat, v té druhé, jak k nové situaci sama přistoupit.
Osobně vnímám jako klíčové synovi nabídnout, že mu pomůžete s tím, co on sám bude od vás potřebovat. Především nemám dobrou zkušenost se snahou řešit věci za něj byť v dobré víře a s dobrým úmyslem. Pokud jsem to z vašeho dotazu správně pochopil, jeho kamarádi i učitelé o jeho orientaci vědí, takže v sociální rovině už s tím váš syn delší dobu pracuje a nějak to zřejmě zvládá. Dva jeho kamarádi, kterým se svěřil, se od něj neodvrátili, což znamená, že se už dokázal odhodlat k přiznání své orientace, v nové situaci už uspěl, neboť odmítnutí zvládnul a jsou nadále kamarádi. Z toho soudím, že se věcmi dobře vyrovnává, ale samozřejmě jen odhaduji na základě vašeho dotazu. Proto vám navrhuji, nechte ho se svou situací dál nakládat, ať to zvládá po svém. Nabídnout pomoc a pdoporu znamená, že kdykoli bude něco od vás potřebovat, může se na vás obrátit a když mu budete schopná pomoci, pomůžete. Tohle vědomí mu může hodně ulevit.
Jeden z principů, které ve své praxi využívám, je problém nevytvářet. Přesněji řečeno, dokud problém nevznikne, o věcech jako o problému nemluvit. Například, když píšete, že bude mít váš syn těžší život, můžu vám doporučit, počkejte, až nějaké těžkosti přijdou. Dnešní doba je pro sexuální menšiny obzvláště ve městech velmi vstřícná a nabízí jim řadu příležitostí, je tedy docela možné, že se s výraznými potížemi váš syn potýkat nemusí. Sám mám mezi přáteli homosexuály a jsou to úspěšní lidé, kteří řeší záležitosti, jako ti heterosexuálně orientovaní. Zažívají lásky, partnerství i rozchody, prostě běžné věci. Můžu tedy jen doporučit na problémy počkat spíš, než je předvídat.
A nyní k vám. Umím si představit, že to pro vás mohlo být překvapení. Z dotazu nedokážu posoudit, co se vám třeba po sdělení vašeho syna honí hlavou a co vás k tomu napadá. Já sám na vašem místě bych si o tom chtěl popovídat s někým, od koho čerpám v životě podporu. Pokud máte někoho takového (partner, kamarád/ka, kolega/kolegyně, někdo z rodiny, duchovní nebo někdo další) a můžete mu plně důvěřovat, můžete ho požádat o vyslechnutí a rozhovor. Pokud si nejste jistá tím, že můžete někoho ve svém životě využít, nabízím vám případně služby našeho centra pro bezpečný a respektující rozhovor, který vám může usnadnit si celou věc zpracovat.
Pokud by vás zajímalo něco dalšího, klidně mě opět kontaktujte.

Přeji vám hodně sil a zdaru.

Mgr. Lukáš Kutek

TOP