online-poradna

Váš dotaz:

Pěkný den, mám na Vás prosbu a potřebovala bych pomoct. Pomoc se netýká mě, ale manžela. ve zkratce se jedná o to, že postupem času od dětství až po dnešní čas si vypěstoval nenávist k dnešnímu systému, lidem, světu obecně a hlavně sám k sobě. Má pár traumatických životních chvil, které jak i sám ví jej poznamenaly - epilepsie, umrtí nenarozených dětí, afgánistán a nyní neschopnost (zatím doufáme že jen myšlenkově) zplodit dítě. Vše tto vede k záchvatům vzteku k okolí a hlavn sám k sobě kdy se začne neovladatelně obviňovat a následuje fyzycké napadení sama sebe. Je to jinak člověk, který je mne nadevše, dokáže se radovat, má své cíle ale právě díky tomu že se mu je nedaří plnit se prohlubuje jeho stres a a ni já ani rodina mu kromě milých slov nedokážeme pomoci. Odbornou pomoc odmítá pokud by nás to mělo "něco stát" a na duchovní už se obrací jen málo kdy. Spíše i když je věřící, tak své neúspěchy přikládá i zkouškám, které nezvládá. Prosím tedy o kontaktování a informoce co mohu dělat. Děkuji P. R.
Naše odpověď: 

Dobrý den, 
Děkuji za dotaz a důvěru. Věřím, že vidět trápení blízkého člověka není lehké, obzvláště když dokáže svou sílu obrátit i proti sobě. Z toho, co popisujete je celkem zřejmé, že by odborná pomoc pro manžela byla vhodná. Co se týká platby, lze vybrat zdravotnické pracoviště, které má smlouvu s vaší pojišťovnou a vy pak na místě za služby přímo neplatíte. Ale předpokládám, že jenom tím manžela nepřesvědčíte. Někdy pomáhá nabídnout blízkému na první terapeutické sezení sebe sama jako doprovod. První sezení také nikdy není závazné, poskytuje klientovi možnost se seznámit s terapeutem osobně a jeho způsobem práce. Je zde prostor nejen na to, co klienta v životě trápí, ale také na všechny klientovi otázky a očekávání. Mělo by jít o první setkání, po kterém se obě strany svobodně rozhodnou, zda a jak budou ve spolupráci pokračovat. To by manžela mohlo podpořit.
Je dobré věnovat pozornost tomu, zda chci raději spolupracovat s terapeutkou-ženou nebo terapeutem-mužem, někdo má například k určitému pohlaví větší důvěru ovlivněnou životními zkušenostmi. Pokud má ve vašem okolí někdo pozitivní zkušenost s terapií, může svůj zážitek manželovi nabídnout.

Pomoci by mohla i literatura o posttraumatické stresové poruše, jejímiž příznaky by manžel mohl po těžkých životních událostech trpět. Pokud manželův aktuální stav ovlivnila hlavně vojenská mise, je možné obrátit se na psychology, kteří pracují s klienty s podobnými zkušenostmi. Mně je například známé jméno Mgr. Pavla Krále, který by vám mohl k tomuto tématu jistě poskytnout další informace. A samozřejmě terapii je možné nabídnout i v našem centru Gaudia... 

Pokud máte další dotazy, jsem Vám k dispozici. Přeji jen to dobré.

S pozdravem
Lucie Machová

TOP